Kymmenkertainen määrä erektiolääkettä aiheutti silmäongelmia

0

Erektiohäiriöön tarkoitettu sildenafiili (kauppanimenä muun muassa Viagra) on monilla toimiva lääke potenssipulmiin, mutta annostuksessa on syytä pysytellä.

Useat terveysalan julkaisut maailmalla, muun muassa Live Science, kertovat JAMA Opthalmologyn raportista, jonka mukaan noin 50-vuotias mies olisi saanut vakavahkoja silmäongelmia sildenafiilin yliannostuksen otettuaan. Hän oli nauttinut erektiohäiriölääkettä kymmenkertaisen määrän.

Mies huomasi ongelmia näkökykynsä kanssa. Hänestä tuli hämäräsokea ja silmät tulivat myös valoherkiksi. Lääkäreiden mukaan miehellä oli verkkokalvojen solujen häiriötila, joka on voinut aiheutua silmien verisuonten liiallisesta laajentumisesta. Tietoa ei ole siitä palasiko miehen näkö ennalleen, sillä mies jätti hoidon tiettävästi kesken.

Yliannostus voi johtaa myös peniksen ongelmiin, eli priapismiin. Tällöin penis turpoaa muodottomaksi ja sen toimintakyky voi olla vaarassa. Juttu aiheesta täällä.

 

Jaa

Kommentoi