Mediat ovat tänään uutisoineet eutanasiasta, joka on tehty vain yksivuotiaalle lapselle.

Lapsen elämä oli ollut syntymästä lähtien vaikeiden sairauksien varjostamaa. Hän syntyi hyvin ennenaikaisesti, vain 26. raskausviikolla. Myöhemmin tutkimuksissa paljastui laaja aivovaurio.

Lapsella oli vaikea CP-vamma, näkövamma ja epilepsia. Kohtauksia tuli useita kertoja päivässä, ja lääkkeet auttoivat huonosti. Hengittäminen ja nieleminen olivat vaikeita. Välillä lapsi ei juurikaan nukkunut öisin.

Vanhemmat seurasivat voinnin heikkenemistä ja pyysivät lopulta lääkäriä päästämään lapsensa kohtuuttomista kärsimyksistä.

Kaikki arviota varten kuullut lääkärit eivät aluksi pitäneet elämän päättämistä ainoana vaihtoehtona. Ulkopuoliset lääkärit ehdottivat vielä muita hoitoja, joilla epilepsiakohtauksia voisi saada paremmin hallintaan. Hoitavan lääkärin mukaan suositeltua lääkitystä kokeiltiin, mutta se lisäsi lapsen oireita haittavaikutusten vuoksi.

Myöhemmin riippumaton lääkäri arvioi, ettei sietämättömän kärsimyksen lievittämiseen ollut enää muuta kohtuullista keinoa.

Lapselle tehtiin eutanasia Alankomaissa loppuvuonna 2025. Hän oli tuolloin yksivuotias, lähes kahden vuoden ikäinen.

Arviointikomitea tutki tapauksen

Tapausta tutkinut arviointikomitea julkaisi ratkaisunsa tässä kuussa.

Sen mukaan lääkäri oli toiminut huolellisesti. Komitea katsoi, että lääkärillä oli perusteet pitää lapsen kärsimystä sietämättömänä ja tilannetta sellaisena, ettei paranemista tai riittävää helpotusta ollut odotettavissa.

Kyseessä oli ensimmäinen tapaus Alankomaiden vuonna 2024 käyttöön ottamassa menettelyssä, joka koskee vuoden täyttäneitä mutta alle 12-vuotiaita lapsia.

Alankomaissa tästä eutanasiasta käytetään nimitystä elämän aktiivinen päättäminen. Se eroaa maan eutanasialain mukaisesta eutanasiasta, joka edellyttää potilaan omaa pyyntöä. Alle 12-vuotiaan ei katsota voivan tehdä tällaista päätöstä itsenäisesti.

Menettelyn ehtona on sietämätön kärsimys, jota ei voida kohtuullisin keinoin lievittää. Päätös tehdään yhdessä vanhempien kanssa. Arviointikomitean lausunto toimitetaan syyttäjäviranomaiselle, joka arvioi lääkärin toiminnan lainmukaisuuden.

Asiasta kertoo Alankomaiden yleisradioyhtiö NOS.