Hausmyllyn Hannu ”Enzo” Pulkkinen on siirtynyt palliatiiviseen hoitoon, kertoo hänen puolisonsa ja managerinsa Mia Como.fille.

Pariskunta ei ole kysynyt lääkäreiltä ennustetta.

– Ei oo enää hoitoja. Ei olla ennustetta kysytty. Mennään päivä kerrallaan, Mia kertoo Comolle.

Enzolle on järjestetty mahdollisuus päästä palliatiiviselle osastolle milloin tahansa. Tällä hetkellä häntä hoitaa kuitenkin kotisairaala. Hän pääsi kotiin oltuaan viikon sairaalassa.

Mian mukaan Enzo on huonossa kunnossa. Voimakas yskiminen on aiheuttanut kylkiluiden murtumia, ja sairaus on kuormittanut häntä myös henkisesti.

Syöpä on koskettanut molempia

Puolisoiden ensimmäiset syöpädiagnoosit osuivat vuoteen 2020: Enzolla todettiin keuhkosyöpä ja Mialla rintasyöpä.

Enzon sairauden uusiutuminen havaittiin vuonna 2025 kontrollitutkimuksissa. Hänellä ei tuolloin ollut oireita. Mia puolestaan sairastui myöhemmin melanoomaan.

Omasta voinnistaan Mia kertoo nyt valoisammin: hänen kuntonsa on melko hyvä. Edessä on kuitenkin syöpäkontrolli, jossa tutkitaan melanooman mahdollista leviämistä.