Legedaarisen ysäribändin, Hausmyllyn Hannu ”Enzo” Pulkkisen taistelu syöpää vastaan on jatkunut jo pitkään.

Enzo kertoi jo kesällä 2015 sairastavansa sekä keuhko- että eturauhassyöpää. Hoidot aloitettiin nopeasti, ja helmikuussa 2016 hän kertoi saaneensa terveen paperit. Ilo jäi lyhyeksi, sillä vain muutamaa kuukautta myöhemmin keuhkoista ja eturauhasesta löytyi jälleen muutoksia.

Vuonna 2020 keuhkoista löytyi jälleen syöpä. Sairaus paljastui sattumalta Enzon loukattua itsensä kaatumisen yhteydessä. Kuvauksissa vasemmassa keuhkoputkessa havaittiin paksuuntuma, ja jatkotutkimukset vahvistivat syövän.

Kasvain sijaitsi niin lähellä sydäntä, ettei sitä voitu leikata. Enzo sai sytostaatti- ja sädehoitoja, jotka purivat hyvin.

Samaan aikaan myös hänen Mia-vaimonsa kävi läpi omaa syöpätaisteluaan. Mialla todettiin rintasyöpä, joka leikattiin.

Vuosi sitten pariskunta joutui jälleen saman asian eteen. Enzon syöpä oli aktivoitunut uudelleen ja löytyi kesällä 2025 kontrollitutkimuksessa ilman oireita. Mialta puolestaan löydettiin melanooma, joka oli levinnyt imusolmukkeisiin ja osin luustoon.

Vielä huhtikuussa Enzon tilanteesta kuului rohkaisevia uutisia. Syöpä oli pysähtynyt eikä uusia etäpesäkkeitä ollut todettu.

Nyt tilanne on muuttunut rajusti.

Hausmylly kertoi maanantaina 1. syyskuuta surulliset uutiset Enzon uusimmasta syöpäkontrollista.

– Meillä on valitettavasti ikäviä uutisia kerrottavana, yhtye aloitti päivityksensä.

Hausmyllyn mukaan syöpä on levinnyt Enzon keuhkoihin, eikä parantavaa hoitoa ole enää mahdollista antaa.

Enzo ei ole kuitenkaan bändin mukaan menettänyt elämäniloaan. Hän haluaa elää täysillä, nauttia jokaisesta hetkestä ja tehdä asioita, jotka tuovat iloa.

Hausmylly pyytää nyt Enzon ystäviä ja faneja lähettämään hänelle tukea ja terveisiä.

– Nyt jos koskaan Enzo tarvitsee meidän kaikkien tukea, rakkautta ja voimaa.