Julkisuudessa on nähty vaihtelevia uutisia aivosyövästään julkisesti jo pari vuotta sitten kertoneesta näyttelijä Olga Temosesta.

Välillä on kerrottu Olgan tilanteen huonontuneen, hänen käyttävän pyörätuolia ja puheen tuoton olevan vaikeutunut. Aviopuoliso Tuukka Temosen suusta on kuultu lohduttomaltakin kuulostavia kommentteja.

Sitten on kerrottu äkisti lääkeuutisesta, joka loisikin toivoa Olgan ja perheen elämään.

Nyt Tuukka Temonen on kertonut Seiskalle mistä on kyse.

Uutiset ovat sekoittuneet

Uutiset tulivat niin peräjälkeen, että ne ovat sekoittuneet, koska ne elävät somessa pitkään.

Tuukka kertoi ohjaamansa Cancel-elokuvan kutsuvierasensi-illassa, että jossain vaiheessa toivoa ei enää tuntunut olevan, mutta sitten, viime viikonloppuna, tuli uusi uutinen lääkkeestä.

Tämä on siis viimeisin tilanne.

Olga Temonen ja Tuukka-aviomies: Sairaus hitsasi enemmän yhteen

Olga on saanut hoitoa Saksassa. Viimeisin toivonkipinä liittyy kuitenkin Ranskaan. Siellä on nyt saatavilla ONC201-nimistä molekyylihoitoa. Se on uusi lääke, joka pyrkii käynnistämään syövän itsetuhomekanismin.

– Se on testausvaiheessa, mutta tulokset ovat olleet lupaavia. Ruotsissa kyseisellä tuotteella on jo myyntilupa, Tuukka kertoi hoidosta Seiskalle.

Lääke maksaisi 4000 euroa, mutta Ranskan valtio on nyt luvannut sen ilmaiseksi myös ulkomaalaisille. Lääkettä käytetään nimenomaan aivosyöpään.

Ranskalaispojan tapaus


Tuukka kertoo Seiska-lehdessä, että muuan ranskalaispoika on ollut testipotilaana jo vuosia, ja hän on elänyt uuden lääkkeen avulla jo seitsemän vuotta. Kasvaintyyppi on Tuukan mukaan sama kuin Olgalla.

– Poika syö joka viikko sitä lääkettä ja kasvain pysyy siten kurissa. Olgan tapauksessa on vain sellainen juttu, että kasvain pääsi tietämättämme vahingossa kasvamaan. Siksi emme tiedä, ehtiikö tämä lääke auttamaan, Tuukka sanoo.

Kaikki toivo on siis tämän lääkkeen varassa.

Tuukka kertoi myös, kuinka hoidossa ei tule kustannuksia edes poliklinikkamaksuista eikä mistään muustakaan hoitoon liittyvästä.

– Sen kun käy hakemassa. Ihana uutinen ja toivottavasti tämä ehtii meitä auttamaan, kirjoitti Tuukka toiveikkaana somessa.

Olga Temonen: ”Aivosyöpä on tuonut elämääni hyvääkin”