Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto on antanut Pirkanmaan hyvinvointialueelle kolme huomautusta. Asiasta tiedottaa aluehallintovirasto.
Huomautukset liittyivät lastensuojelun asiakassuunnitelmien laatimiseen, tehostetun perhetyön lakkauttamiseen ja palveluntuottajan vaihdokseen liittyvään päätöksentekoon. Lisäksi aluehallintovirasto huomautti, ettei hyvinvointialue ollut antanut aluehallintovirastolle selvitystä siitä, miksi pyydettyjä ja asiakkaille päivittämättömiä asiakassuunnitelmia ei ole toimitettu aluehallintovirastolle.
Aluehallintovirasto kiinnitti kantelujen käsittelyn yhteydessä huomiota siihen, että lastensuojelun asiakkaiden asiakassuunnitelmia ei ollut päivitetty lapsen tai perheen tilanteen muuttuessa.
Myös palvelujen päättymiseen liittyviin päätöksentekomenettelyihin kiinnitettiin huomiota.