Pauli ”Pate” Mustajärven viimeisistä ajoista kertova Testamenttini-kirja pysäyttää erityisesti yhdessä kohdassa.

Siinä Pate miettii, olisiko hänen syöpänsä voitu löytää aiemmin. Jos pitkään jatkuneita vatsakipuja olisi tutkittu nopeammin.

Mahdollisuuksia tähän olisi suomalaisella terveydenhuollolla kyllä ollut.

Kirja paljastaa, että on suorastaan häpeällistä, että Pate kävi vuoden 2025 ensimmäisen puoliskon aikana vatsakipujen vuoksi lääkärissä seitsemän kertaa. Ohjeeksi tuli kuitenkin ottaa vain Panadolia tai Buranaa.

Miestä ei kuvattu, vaikka kivut jatkuivat. Kuvantamistutkimuksiin Pate pääsi vasta syyskuussa, kun hän oli murtanut peräti viisi kylkiluutaan kaatuessaan.

Sekään ei ollut ihan normaalia, että tällaisessa kaatumisessa tapahtuu näin. Nyt päätettiin kurkistaa sisään.

Pate Mustajärvi kertoo: ”Minulta on löydetty aggressiivinen kasvain”

Hoitoon pääsy vain viivästyy…

Syöpä löytyi tässä kuvantamisessa.

Tänään julki tullut kirja kertoo Paten ja Tiina Mustajärven viimeisistä kuukausista. Kirjan ovat kirjoittaneet Pate ja hänen vaimonsa. Teoksen on kustantanut Docendo, ja siinä on 312 sivua.

Pate Mustajärvi pahassa tapaturmassa – peruu loppuvuoden kaikki keikat

Kirjasta välittyy, että diagnoosin jälkeen tiedettiin heti, että loppu on tulossa.

Pate tiesi sen itsekin. Hän istui lohduttomana sairaalan sängyn laidalla ja sanoi vaimolleen kuolevansa.

Pate hakeutui lopulta yksityiseen syöpäsairaalaan, siellä hoidot aloitettiin heti. Koepalan ottoon julkiselle puolelle hän pääsi vasta noin kuukausi kuvien ottamisen jälkeen. Yksityisellä hoidot olivat jo käynnissä tuolloin.

Syöpää ei kuitenkaan voitu leikata. Hoidoilla ei saatu enää käännettyä tilannetta toiseksi. Kun hoidot lopetettiin joulukuussa, Pate kuoli viikon kuluttua tapaninpäivänä 2025.

Yksi viimeinen toive kuitenkin toteutui.

Pate halusi päästä jouluksi kotiin.

Hän pääsi. Ensin Ikurin-kotiinsa, sitten ”taivaan kotiin.”