Yli puoli vuotta sitten kerroimme koulukiusatun vantaalaistytön tarinan. Mitä hänelle nyt kuuluu?
14-vuotiaan tytön äiti kertoi viime joulukuussa, kuinka hänen lastaan oli pitkään kiusattu koulussa. Kiusaaminen muuttui myös fyysiseksi, ja lakipisteensä se sai, kun tyttöä osoitettiin laserilla silmään koulussa. Tytön näkö vaarantui ja hän joutui sairaalahoitoon. Pahat vauriot kärsi myös tytön turvallisuudentunne. Hän ei enää uskaltautunut kouluun. Kiusaamisesta oli tullut elämää pahasti rajoittava tekijä.
Mitä tytölle ja perheelle kuuluu nyt. Päivitimme kuulumiset, sillä niitä on kyselty toimituksestamme paljon. Kiusatun kohtalo herätti paljon keskustelua myös sivustomme oman somen ulkopuolella.
-Tyttäreni ei jatkanut koulussa, koska oli niin peloissaan ja ahdistunut. Hän siirtyi yksityisopetukseen, pois varsinaisesta koulurakennuksesta. Sitten tuli korona ja etäopetus, kertoo äiti.
-Yritimme saada sovittelua aikaiseksi lasertapahtumasta, jotta saisimme asian päätökseen ja korvauksia satojen eurojen lääkärikuluista tekijän perheeltä, mutta perhe kieltäytyi. Tyttärelläni aloitettiin traumaterapia kiusaamisen vuoksi.
Pahaksi onneksi yksityisopettaja, joka oli osoittautunut loistavaksi, joutui lopettamaan.
Yhteistyö koulun kanssa ei ole äidin mukaan sujunut juuri koskaan, sillä rehtori on ollut hänen mielestään välttelevä ja ei-aktiivinen.
-Piti sopia asioista ennen lukuvuoden loppua, että miten jatketaan syksyllä, mutta en ole saanut rehtoria kiinni. Ei reagoinut viesteihinkään, äiti pudistelee päätään.
Koulukiusattu on jätetty äidin mukaan yksin kaikin tavoin.
-Eihän tyttäreni saanut kutsua edes todistustenjakoon Wilma-ohjelman kautta. Piti kysellä, että miten tyttäreni edes saa todistuksen. Kutsua ei kuulemma todistustenjakoon laitettu, kun ajateltiin, ettei tyttäreni halua kuitenkaan tulla.
-Kaiken huipuksi koululle oli järjestetty moniammatillinen palaveri, mutta unohdettiin ilmoittaa siitä kotiin meille vanhemmille. Ei tässä kyllä lapseni oikeudet toteudu, äiti suree.
Moni tapausta seurannut kysyi eikö rikosilmoitus olisi auttanut kiusaamistapauksessa.
-Kun tekijä oli alle 15-vuotias, niin poliisi käänsi asian Vantaan sovittelutoimistoon, johon tekijän perhe kieltäytyi tulemasta.
Miten silmä voi?
-Silmä on onneksi parantunut. Henkinen puoli on kuitenkin hajalla, ja traumaterapia aloitettu.
Tämä on kamalaa. Itse Vantaalla rajun koulukiusaamisen kokeneena en voi toivoa lapselle, kuin paikkakunnan vaihtoa ja normaalin elämän löytymistä.
Laittakaa lapsi itsepuolustuslajien maailmaan, siellä saa kavereita ja itsetuntoa. Hyvä laji omien ominaisuuksien mukaan.
Kotimaahansa palautettava koko kiusaajan perhe,
Vastauksesta huomaa että toimittajat suojelevat maahan tulleita kiusaajia. Salataan kansallisuus.
On tää älytöntä touhua.
Vastaus. Henkilö on suomalainen, ei maahanmuuttajataustainen millään tasolla. Asia on varmistettu haastatellulta, joten tätä ei nyt enempää täällä käsitellä.
Toimitus ei vaaan ole ottanut asioista selvää. Ei ollut vaikeaa selvittää.
Toimitus on tiennyt mutta nykyajan tyyliin sitä ei kerrota.
Vastaus. Henkilö on suomalainen, ei maahanmuuttajataustainen millään tasolla. Asia on varmistettu haastatellulta, joten tätä ei nyt enempää täällä käsitellä.
Vastaus. Henkilö on suomalainen, ei maahanmuuttajataustainen millään tasolla. Asia on varmistettu haastatellulta, joten tätä ei nyt enempää täällä käsitellä.
Yleensäkin kiusaajien vanhemmista vois tehdä sosiaaliviranomaisille nimettömän lastensuojeluilmoituksen. Siinä voisi mukamas olla hirveän huolissaan kiusaajan koulumenestyksestä, lapsen agressiivisesta käytöksestä ja kasvamisesta aikuiseksi ja tulevaisuudesta. Kun lastensuojeluviranomaiset ottavat yhteyttä vanhempiin niin sehän on hirveä häpeä ja nolo tilanne vanhemmille. Eiköhän silloin tuollaiset k****ääkiusaajat laiteta kotona ruotuun.
On vain yksi keino saada tekijä vastuuseen….
Koulukiusatulla ei siis edelleenkään ole mitään oikeutta nyky-Suomessa. Mutta annas olla jos teet jotain pahaa näille paperittomille, vuosien vankeus ja korvaukset odottavat.
Laittakaa koulun nimi esille , tehkää asiasta julkinen.
Minua kiusattiin koulussa. Aloin sitten treenaamaan nyrkkeilyä ja nostin painoanikin n 25kg.
Kertaakaan ei kiusattu sen jälkeen kun olin seuran jäsen. Eikä koskaan ole tarvinnut kadulla nyrkkeilytaitoja käyttää. Itsetunto ja fyysinen kunto kun kasvoivat niin kiusaaminen loppui.
Lisäksi sain seurasta mukavia kavereita joiden kanssa ollaan oltu tekemissä myös näin vanhempana. Seurassa oli myös mukavia valmentajia jotka saivat aikaan paljon enemmän kuin mitä sosiaalitoimen väki olisi koskaan saanut, tai joku terapeutti.
Hakeudu jonkun sinua kiiinnostavan lajin perään niin saat kavereita, kivaa tekemistä ja kiusaaminen loppuu ihan varmasti.
Ehkä kannaattaa silti tehdä tutkintapyyntö poliisille. Toki oikeuteen haastamisesta voi tulla kallis lasku ja tuntuu että tuomiot tulevat arpomalla. Kyllä alle 15-vuotias on korvausvelvollinen vahingonteosta, vaikkein rikosoikeudellisesti olekkaan vastuussa.
Hei,ja kiitos kaikille myötätunnosta ja neuvoista🙏Tosiaan asiaa on viety eteenpäin ja kaikki mahdollinen tehty.Vastapuoli kun ei ollut halukas tulemaan koululle sopimaan eikä sovittelukeskukseen niin korvauksia haetaan muuta tietä Mitä kouluun tulee,on asia poliisilla hoidossa eli rikosilmotus on tehty ja asia otettu käsittelyyn.Asia viedään myös aviin.Mutta se suututtaa että miksi tästä aikuiset tekee näin vaikeaa,kun alunperinkin olisi ilmoitettu kotiin ja istuttu alas palaveriin,pyydetty anteeksi,oltu pahoillaam,vanhemmat olisi korvanneet lääkärilaskut tai edes yrittäneet olla vastuullisia niin ei tarvitsisi tämmöistä rumbaa käydä.Puhumattakaan miten iso vaikutus olisi jos koulu edes yrittäisi tukea kiusattua tai perhettä eikä vältellä vastuuta.Tsemppiä kaikille teille joilla vastaavaa on❤
Siis poika käyttää laseria tyttöön koulussa. Saa oikein varoituksen! Pojan vanhemmat ei vaan tule, eikä niitä haeta ”sovitteluun”. Kun mitään ei haluta tehdä tekijöille, kohta nuo apinat heittelee happoa opettajien naamalle. On tämä hullu kansa.